מחקרים

תיקון אפרכסת אוזן קטנה בעזרת תאי סחוס עצמיים מתורבתים

נמצא כי ניתוח דו-שלבי לתיקון אוזן קטנה בו משתמשים בתאי סחוס עצמיים מתורבתים הינו בטוח ויעיל לאורך זמן

ניתוח באוזן (צילום: אילוסטרציה)

לצורך תיקון של אוזן קטנה יש צורך בחומר שחזור רב. במטופלים צעירים, יש הגבלה בכמות החומר הסחוסי שניתן לאסוף מהמטופלים עצמם, ולכן ההשפעה של גודל הרקמה שנאספה ותחלואה באתר ממנו נלקח השתל יכולים להיות משמעותיים. כותבי מאמר זה פיתחו שיטת טיפול חדשה בו הם השתמשו בתאי סחוס אנושיים שהופקו מהאפרכסת של המטופלים עצמם ותורבתו לצורך ייצור כמות גדולה מספיק של חומר לביצוע שחזור.

סחוס מהאפרכסת בגודל של כ-1 ס"מ2 נאסף מהאתר הפגוע. תאי סחוס בודדו ותורבתו בסרום של המטופל עצמו על מנת לזרז שגשוג תאי. לאחר מכן התאים תורבתו ויצרו מסה בצורת ג'ל ללא תשתית. בתהליך ההשתלה שנעשה בשני שלבים, תאי הסחוס המתורבתים הוזרקו קודם לבטן התחתונה של המטופל שם הם התפתחו לסחוס גדול תוך שישה חודשים. לאחר מכן המנתחים עיצבו את הסחוס לצורת אפרכסת והשתילו אותו בתת-עור של הנבדקים באתר המיועד לאוזן החדשה. תוצאים קליניים נבחנו לאורך תקופת מעקב ממושכת.

שמונה מטופלים עברו ניתוח בסגנון זה, עם שימוש בתאי סחוס עצמיים מהאפרכסת, בין השנים 2002-2008. גילם של המטופלים עמד על 6-10 שנים. תקופת המעקב מנתה 11-18 שנים. תוצאות המחקר הדגימו כי אף אחד מהנבדקים לא סבל מספיגה של תאי הסחוס לאחר השלב השני של הניתוח. סיבוכים ניתוחיים כללו אירוע בודד של ספיגה של תאי הסחוס ושל תגובה אלרגית שאירעו שניהם במהלך השלב הראשון של הניתוח.

במסגרת מחקר חדשני זה בוצעו הניתוחים המוצלחים הראשונים של שחזור אוזן בעזרת תאי סחוס מתורבתים. מסקנת החוקרים הייתה כי לאחר ניתוח זה לא אירעו התמרות סרטניות, שינוי בגודל השתל, הפרעות מבניות או אחרות במהלך תקופת מעקב ארוכה, מה שמדגים את בטיחות השימוש בסחוס מתורבת. לא אירעו סיבוכים חמורים.

מקור:

Sakahara, Daisuke MD1; Yanaga, Hiroko MD, PhD2; Noto, Mariko MD1; Fujimoto, Takuya MD3; Imai, Keisuke MD1. Long-Term Clinical Results of Two-Stage Total Ear Reconstruction of Microtia Using Autologous Cell-Engineered Chondrocytes. Plastic and Reconstructive Surgery 151(2):p 282e-287e, February 2023. | DOI: 10.1097/PRS.0000000000009854

נושאים קשורים:  מחקרים,  ניתוח לשחזור אוזן,  סחוס
תגובות