מחקרים

טיפול עם בוטולינום לפני ניתוח לשחזור פנים הפה

נמצא כי מתן רעלן בוטולינום לפני ניתוח לשחזור הפה נמצא יעיל בהפחתת חלק מהסיבוכים הבתר-ניתוחיים

הזרקת בוטוקס (צילום: אילוסטרציה)
הזרקה קוסמטית (צילום: אילוסטרציה)

שחזור של פנים הפה נעשה נפוץ יותר בשנים האחרונות. מטופלים עלולים לסבול מסיבוכים הנובעים מריור יתר. ניתן להתגבר על הפרעה זו בסיוע טיפול שמטרתו להפחית ייצור רוק.

במחקר זה נכללו נבדקים שעברו שחזור עם מתלה בין התאריכים ינואר 2015-ינואר 2021. מטרת מחקר זה הייתה להשוות את שיעור הסיבוכים בין אלו שטופלו עם הזרקה של רעלן הבוטולינום סוג Aי(Botulinum Neurotoxin Type A - BTXA) לבלוטות הרוק לפני השחזור לעומת אלו שלא. המטופלים בקבוצה 1 קיבלו זריקה של BTXA לבלוטת הפרוטיד ולבלוטות הרוק התת-לסתיות לפחות שמונה ימים לפני הניתוח על מנת להפחית את קצב ייצור הרוק. למטופלים בקבוצה 2 לא נתנו BTXA.

במחקר נכללו 35 נבדקים; 19 בקבוצה שקיבלו טיפול עם BTXA ו-16 שלא. בשתי הקבוצות סוג הגידול שבעקבותיו נזקקו לשחזור הפנים היה קרצינומה של תאי קשקש (Squamous Cell Carcinoma). ירידה בקצב ייצור הרוק נצפה כעבור 3.84 ימים, בממוצע, במטופלים בקבוצה 1.

תוצאות המחקר הדגימו כי לא היה הבדל מובהק סטטיסטית בין הקבוצות מבחינת גיל, תחלואה נלווית, סיבוכים המקושרים לעישון וסיבוכים המקושרים לתחלואה נלווית. כאשר הוציאו בניתוח הסטטיסטי את הזיהומים כסיבוך, נמצא הבדל מובהק סטטיסטי בין הקבוצות מבחינת התפתחות סיבוכים.

מסקנת החוקרים הייתה כי מתן BTXA לפני הניתוח היה יעיל בהפחתת שיעור הסיבוכים במטופלים אשר מתוכננים לעבור שחזור אלקטיבי של פנים הפה.

מקור:

Uyar I, Aksam E. The effect of botulinum neurotoxin A on soft-tissue complications in intraoral reconstructions. J Plast Reconstr Aesthet Surg. 2023 Apr;79:39-46. doi: 10.1016/j.bjps.2023.01.029. Epub 2023 Feb 8. PMID: 36868170.

נושאים קשורים:  מחקרים,  בוטוליניום טוקסין,  בלוטות רוק,  קרצינומה של תאי קשקש,  שחזור פנים
תגובות