חדשות

הרפורמה לקהילה הטרנסית במערכת הבריאות מתמהמהת

משרד הבריאות מעכב פרסום חוזרים שגובשו בממשלה הקודמת ונועדו לפשט הליכי התאמה מגדרית ומתן שירותי בריאות מותאמים לקהילה הטרנסג'נדרית

טרנסג'נדריות. אילוסטרציה

רפורמה שיסודותיה הונחו בימי הממשלה הקודמת על ידי שר הבריאות לשעבר ניצן הורוביץ ומטרתה להקל בתהליכים של טרנסג'נדרים בישראל מול המערכת הרפואית אינה מקודמת בשל חשש מתגובות נגד כלפי הקהילה בתקופה זו וקידום מהלכים אלה תחת הממשלה הנוכחית. כך מדווח הבוקר (ב') עידו אפרתי בהארץ.

על פי הדיווח, משרד הבריאות מעכב פרסום חוזרים שגובשו לפני זמן רב ונועדו לפשט הליכי התאמה מגדרית ומתן שירותי בריאות מותאמים לקהילה מחשש שפרסומם בתקופה הנוכחית יגרור תגובת נגד שתפגע עוד יותר בחברי הקהילה ואף תשנה לרעה את מצבם. פרסום החוזרים להערות הציבור כבר גרם לגל שיטנה כלפי הקהילה.

במסגרת הרפורמה מונתה ועדה בראשותו של ד"ר בועז לב ממשרד הבריאות, בה לקחו חלק רופאים ובעלי מקצוע רלוונטיים אחרים ונציגים של קהילת הטרסג'נדרים. על פי  הרפורמה, יוקמו ועדות מקומיות להתאמה מגדרית בבתי חולים נוספים, בנוסף לוועדה היחידה שקיימת כיום בבית החולים שיבא, תל השומר ויוגדרו הקריטריונים לשינוי רישום המין במרשם האוכלוסין, כולל במצב שהמטופל לא עבר ניתוח לשינוי מין.

הקמת ועדות התאמה מגדרית מקומיות בבתי החולים שבהם מבוצעים כיום ניתוחים כחלק מתהליך התאמה מגדרית, דוגמת ניתוחי חזה, ניתוחי פנים, השטחת גרוגרת ושינוי קול, היתה מורידה את העומס על הוועדה היחידה שפועלת כיום ב"שיבא" ולקצר את זמן ההמתנה של הפונים. זאת, לצד הקמת מרפאות קהילתיות שתפקידן ריכוז הטיפול והליווי בתהליך ההתאמה המגדרית וליווי וסיוע פסיכו־סוציאלי לאורך תהליך ההתאמה המגדרית.

תגובת משרד הבריאות: "המשרד נמצא בשיח עם אנשי המקצוע בוועדה הקיימת על מנת לאפיין את הצרכים הנדרשים כדי לתת את המענים הנכונים בשים לב להערות שהתקבלו, ואנו מתכננים שהנוהל המעודכן יפורסם בימים הקרובים".

נושאים קשורים:  הקהילה הטרנסית,  טרנסג'נדרים,  משרד הבריאות,  התאמה מגדרית,  חדשות
תגובות