מחקרים

האם ניתן להשיב פעילות עפעפיים תקינה ע"י שיתוק עצב הפנים?

נמצא כי ניתוח עם שתל מתלה חופשי של שריר הפלטיזמה להשבת פעילות סדירה של העפעף מאפשרת סגירת עין מלאה ורפלקס מצמוץ למטופלים עם שיתוק חד-צדדי של עצב הפנים

הזרקת בוטוקס, טיפולים קוסמטיים. אילוסטרציה

מטופלים עם שיתוק של עצב הפנים סובלים ממגוון הפרעות, החל מהפרעות תפקודיות ועד קשיים פסיכולוגיים. בהקשר של העין, דימוע, היעדר יכולת סגירה מלאה של העין וחוסר יכולת למצמץ באופן עצמוני הינם התסמינים העיקריים. כאשר לא מטפלים בזמן בתסמינים אלו יכולה להתפתח פגיעה בקרנית ואף אובדן ראיה. מחקר זה מציג תוצאים של 23 ניתוחים בהם השתמשו במתלה של שריר הפלטיזמה לצורך השבת פעילות לשרירי העפעף במטופלים עם שיתוק חד-צידי של שריר הפנים.

המידע נאסף באופן פרוספקטיבי עבור כלל הנבדקים שעברו ניתוח להשבת פעילות לשרירי העפעף המשותקים בעזרת שתל מתלה חופשי משריר הפלטיזמה. כלל הנבדקים שנכללו במחקר היו במעקב לפחות שנתיים. המטופלים נבחנו לפני ולאחר הניתוח ודורגו בעזרת כלי eFACE, עם דגש על סימטריות ורישום של רפלקס המצמוץ.

26 ניתוחים להשתלת מתלה חופשי של שריר הפלטיזמה בוצעו בין השנים 2011-2018, שלושה נבדקים לא נכללו בניתוח הנתונים במחקר זה עקב משך מעקב קצר. גיל הממוצע של הנבדקים עמד על 9.1±7.1 שנים, מהם 12 היו בנים ו-11 היו בנות. תוצאות המחקר הדגימו כי לפני הניתוח אף אחד מהנבדקים לא הדגים רפלקס מצמוץ, ואילו כעבור שנתיים ממועד הניתוח 22 מהנבדקים הדגימו השבה של הרפלס. כמו כן, נצפה שיפור משמעותי בציונים של מרווח העפעפיים (Palpebral Fissure; p<0.001) ויכולת סגירה מלאה של העין (p<0.001) כעבור שנתיים של מעקב. עם זאת, לא נצפה הבדל מובהק סטטיסטית ביכולת סגירת העין בעדינות (p=0.15).

מסקנת החוקרים הייתה כי בדיווח ראשון על תוצאים ארוכי טווח לאחר ניתוח להשבת תנועת עפעפיים בעזרת השתלת מתלה חופשי של פלטיזמה, נצפתה הטבה ברפלקס המצמוץ והושגו שיעורים יפים של יכולת סגירת עין מלאה בעקבות הניתוח.

מקור:

Leckenby, Jonathan I. MBBS, PhD1,2; Patel, Alap U. BA1; Patel, Swapnil MD3; Rahman, Akm A. MD3; Haque, Shameem MD4; Grobbelaar, Adriaan O. MBChB, MMed2,5. Free Functional Platysma Transfer for Restoration of Spontaneous Eye Closure in Facial Paralysis. Plastic and Reconstructive Surgery 151(6):p 1296-1305, June 2023. | DOI: 10.1097/PRS.0000000000010102

נושאים קשורים:  מחקרים,  שיתוק עצב הפנים,  מתלה חופשי (free flaps),  פלטיזמה,  עפעפיים,  מצמוץ,  סגירת עין מלאה
תגובות