מחקרים

האם תזונה רוויות שומנים יכולה לסייע בטיפול בלימפאדמה?

נמצא כי בטא-הידרוקסיבוטיראט, המיוצר בגוף בעקבות צריכת תזונה רוויית שומנים, משפר את התפקוד של תאי אנדותל של כלי לימפה, ובמודל עכבר נמצא שיפור קליני בלימפאדמה ובביטוי של חלבוני שגשוג כלי לימפה בעקבות חשיפה לתזונה כזו

חוקרים רבים ניסו להשרות לימפנגיוגנזה לצורך טיפול בלימפאדמה. עם זאת, רוב המחקרים הקודמים השיגו תוצאות עם תועלת קלינית מוגבלת בלבד. תזונה עתירת שומנים (High Fat Diet - HFD) מעלה את הריכוז של בטא-הידרוקסיבוטיראט (β-hydroxybutyrate - β-OHB) בדם אשר מעודד לימפנגיוגנזה. החוקרים במחקר זה שיערו כי HFD יכול להקל על לימפאדמה על ידי הגברת תהליך הלימפנגיוגנזה.

החוקרים ניתחו את ההשפעות של β-OHB על תהליך הלימפנגיוגנזה בתאי אנדותל לימפטי אנושיים. בנוסף, החוקרים יצרו מודל עכבר עם לימפאדמה בזנב על מנת לבחון את ההשפעה של HFD על לימפאדמה. העכברים קיבלו HFD (הרכב הקלוריות היומי - 45% שומן, 20% חלבון ו-35% פחמימות) למשך ארבעה שבועות. נפח הזנב נמדד בעזרת נוסחה לחישוב נפח חרוט קטוע. דגימות נלקחו מהזנב שישה שבועות לאחר הניתוח להשראת לימפאדמה.

תוצאות המחקר הדגימו כי טיפול עם 20 מילימול של β-OHB שיפר את החיוניות (p=0.008), יכולת הנדידה התאית (p=0.011), היווצרות צינורות (p=0.005) וביטוי של RNA שליח עבור VEGF-Cי(p<0.001) בתאי אנדותל לימפטי ממקור אנושי, בהשוואה לקבוצת מקרי הביקורת. במודל העכבר נמצא כי HFD הביא להפחתה של 14.3% בנפח הזנב ו-15.8% בנפח הפיברוזיס (p=0.027) ובמקביל הביא לעליה בצפיפות צינורות הלימפה (p=0.022) ובביטוי של חלבון VEGF-Cי(p=0.005), בהשוואה לקבוצת מקרי הביקורת שקיבלו תזונה רגילה.

מסקנת החוקרים הייתה כי β-OHB משפר תפקוד של תאי אנדותל לימפטי ומעלה את הביטוי של RNA שליח וחלבון VEGF-C. כאשר מודלים של עכברים עם לימפאדמה בזנב קיבלו HFD, נפח ופיברוזיס של הזנב פחתו. ממצאים אלו מרמזים כי ייתכן ותזונה רווית שומנים יכולה להוות גישה חדשה לטיפול בלימפאדמה.

מקור:

Choi, Jaehoon MD, PhD1; Kim, Jaehoon MD1; Kim, Junhyung MD, PhD1; Jeong, Woonhyeok MD, PhD1; Jo, Taehee MD, PhD1; Lee, Hyoun Wook MD, PhD2; Park, Young Sook MD, PhD3; Park, Sang Woo MD, PhD4. A High-Fat Diet in the Absence of Obesity Increases Lymphangiogenesis by Inducing VEGF-C in a Murine Lymphedema Model. Plastic and Reconstructive Surgery 152(1):p 87-96, July 2023. | DOI: 10.1097/PRS.0000000000010037

נושאים קשורים:  מחקרים,  לימפאדמה,  תזונה,  שומנים,  פקטור גדילה
תגובות