מחקרים

שליטה בכאב לאחר ניתוח הקטנת שד

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי הוספת דקסמתזון לבופיוואקאין בבלוק אזורי לפני הניתוח, הביאה לצריכה נמוכה משמעותית של תרופות נרקוטיות בבית החולים לאחר ניתוח הקטנת שד

ישנן גישות רבות לשליטה בכאב לאחר ביצוע ניתוח הקטנת שד. בלוקים אזוריים עם בופיוואקאין לפני ניתוח משיגים שליטה זולה יחסית בכאב, אז נמשכים רק 8 שעות. תכשיר ליפוזומלי של בופיוואקאין נמשך 72 שעות אך עשוי להיות יקר. בניתוחים אורתופדיים ובניתוחי בית-חזה הודגם שדקסמתזון בתוספת בופיוואקאין יכולים להאריך את זמן השיכוך באופן יחסית זול.

במסגרת מחקר שר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Plastic and Reconstructive Surgery, ביקשו החוקרים לבחון האם חסם אזורי עם דקסמתזון בתוספת בופיוואקאין משפר את בקרת הכאב לאחר הניתוח, מפחית את השימוש בחומרים נרקוטיים באשפוז ומשפר את שביעות רצון המטופלים.

המחקר הנוכחי נערך במתכונת כפולת-סמיות וכלל 51 נבדקות (25 ביקורות ו-26 בקבוצת המחקר). שתי הקבוצות קיבלו בלוק עצבי לפני הניתוח: בופיוואקאין בתוספת מי מלח (קבוצת ביקורת) או בופיוואקאין בתוספת דקסמתזון (קבוצת מחקר). משטרי הטיפול בכאב לאחר הניתוח היו סטנדרטיים. סימנים חיוניים, ציוני כאב, צריכת נרקוטיקה ושימוש בנוגדי הקאה נוטרו לאורך האשפוז. בביקור הראשון לאחר הניתוח מילאו הנבדקים שאלוני איכות חיים.

תוצאות המחקר הדגימו כי בקבוצת המחקר הושגו ציוני כאב ממוצעים נמוכים יותר, אם כי לא היה הבדל מובהק סטטיסטית בסך הכל או בכל מרווח של 4 שעות. השימוש בנרקוטיקה לאחר הניתוח היה נמוך משמעותית בקבוצת המחקר (ממוצע: 23.2 שווי ערך למורפיום פומי, לעומת 36.6 שווי ערך למורפיום פומי למטופל, P = 0.026). לא נמצאו הבדלים בסימנים חיוניים במרווח של 4 שעות, בשימוש בתרופות נוגדות הקאה או במשך השהייה באשפוז. תוצאות שאלוני איכות חיים הראו איכות חיים משופרת בקבוצת המחקר, אך ללא מובהקות סטטיסטית.

מתוצאות מחקר זה עולה כי הוספת דקסמתזון לבופיוואקאין בבלוק אזורי לפני הניתוח, הביאה לצריכה נמוכה משמעותית של תרופות נרקוטיות בבית החולים. שילוב תרופתי זה יכול להוות אלטרנטיבה טובה וזולה יחסית, להשגת שליטה בכאב.

מקור:

Taylor, George A. MD, MS1; Panichella, Juliet C. MBA2; Neusner, Alex MD3; Lo, Alexis MD4; Vazquez, Daniella2; Zhao, Huaqing PhD, MS2; Trehan, Gaurav MD5; Livelsberger, Jon DO5; Gassman, Andrew A. MD6. Pain Control after Reduction Mammaplasty with Combination Bupivacaine and Dexamethasone Regional Block: A Randomized Controlled Trial. Plastic and Reconstructive Surgery 152(2):p 217e-226e, August 2023. | DOI: 10.1097/PRS.0000000000010198

נושאים קשורים:  מחקרים,  שיכוך כאב,  ניתוח הקטנת חזה,  בלוק עצבי,  דקסמתזון,  בופיקווקאין
תגובות