מחקרים

גורמים המשפיעים על דאגה מסרטן שד לאחר שחזור שד

חוקרים פיתחו ותיקפו סולם BREAST-Q חדשני למדידת תוצאי איכות חיים, תוך התמקדות ספציפית בדאגה מסרטן בקרב נשים עם סרטן השד

שחזור שד (צילום: אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Plastic,י Reconstructive & Aesthetic Surgery, החוקרים שאפו לבחון את הגורמים הקשורים לשחזור השד שמביאים לרמות גבוהות יותר של דאגה מפני התפתחות סרטן, כפי שנמדד לפי סולם הדאגות החדש לסרטן BREAST-Q.

החוקרים איתרו 554 נשים שעברו כריתת שד ושחזור בין אוקטובר לנובמבר 2019, מתוכן 538 (97.1%) סיימו את סולם הדאגות לסרטן. המשתתפות היו כולן דוברות אנגלית ובגילאי 18 ומעלה. משתתפות ענו על שאלות דמוגרפיות וקליניות לצד סולם הדאגה לסרטן BREAST-Q. נעשה שימוש בניתוחי רגרסיה חד משתנים ורב משתנים כדי לזהות מאפיינים של המשתתפות הקשורים לציוני דאגה לסרטן.

מתוצאות המחקר עולה כי ציון הדאגה הממוצע לסרטן היה 46.4 (±17.2). נמצאו קשרים מובהקים (p value < 0.01) בין ציוני דאגה גבוהים יותר לסרטן וגורמים כמו גיל צעיר יותר, היסטוריה של טיפולי הקרנות, סיבוכים מניתוחי חזה, שימוש בשתלים בעלי מרקם של השד ומשך זמן קצר יותר מאז הניתוח.

החוקרים סיכמו כי מאפייני מטופל ספציפיים קשורים לרמות מוגברות של דאגה מסרטן בעקבות שחזור שד לאחר כריתת שד. ממצאים אלו מדגישים את החשיבות של התייחסות לגורמים אלו בטיפול לאחר ניתוח כדי לשפר את תוצאות המטופל.

מקור:

Gallo L, Kaur M, Tsangaris E, Griffith L, Nelson JA, Pusic AL, Klassen AF, Voineskos S. Patient factors associated with cancer worry post-breast reconstruction: A cross-sectional study. J Plast Reconstr Aesthet Surg. 2024 Apr 12;93:173-182. doi: 10.1016/j.bjps.2024.04.015. Epub ahead of print. PMID: 38703705.

נושאים קשורים:  מחקרים,  שחזורי שד,  סרטן השד,  כריתת שד
תגובות